Świętochłowice - Forum bez polityki

Apolityczne forum miłośników historii i kultury Śląska i Świętochłowic
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:22

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 29 mar 2020, 9:38 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Ciekawe. Widocznie dworzec szykował się już do "przeprowadzki" na nowe miejsce przy ul. obecnej Dworcowej i może dlatego wynajmowano pomieszczenia pod hurtownię. nie wiem, czy to zbieżność, a raczej podobieństwo nazwisk (właściciel hotelu). Proszę zobaczyć, co pisze Henryk Stürtz w 16 zeszycie "Świętochłowic i świętochłowiczan" o obecnej ulicy Katowickiej: "Nr 51i – Nomiarki 1 (obecnie Żołnierska). W okresie, gdy stacja kolejowa była za obecnym Urzędem Miejskim, był tam hotel (Boeling), następnie służył jako dom mieszkalny. W podwórzu była mała rozlewnia piwa (P. Bischoff),fabryka wafli i słodyczy („Wafl opol” przemianowana na „Carmen”),fabryka słodyczy i czekolady (Karcz) po wojnie przeniesiona na ul. Dworcową 4-6 (Z. Fularska). Później w tym miejscu utworzono wytwórnię soków owocowych i rozlewnię octu oraz olejków spożywczych. Po jej likwidacji PSS „Społem” utworzyła rozlewnię piwa i wytwórnię wód gazowanych, którą przeniesiono na ul. obecną Katowicką 24, tu zaś uruchomiono zakład Spółdzielni Szklarskiej, która prowadziła cięcie szyb wielkowymiarowych i wytwórnię luster."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 mar 2020, 12:34 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 gru 2013, 19:22
Posty: 1528
Lokalizacja: Hajduki
O ile masz zeszyt nr. 16 mógłbyś mi przesłać ten opis na kamieniach z Hugobergu?

_________________
[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 mar 2020, 14:36 
Offline
Użytkownik
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 gru 2013, 16:23
Posty: 268
Wysyłam na pw.
Potwierdź odbiór.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group